Kostivalová mast recept
- Kategorie: Lékařství, zdraví, krása
- Vytvořeno 31. 7. 2019 8:37
- Zobrazeno: 1831
Kostival se hojně používal již v antických dobách a dnes se konečně vrací zpět na scénu. Stále častěji jej využívají i sportovní lékaři a fyzioterapeuti během rehabilitacích.
Jedním z nich je i známý fyzioterapeut Pavel Kolář, který pomohl mnohým sportovcům: „Kostival používám v léčbě sportovních poranění, především bolestivých zhmožděnin a „natažených“ vazů už několik let. Snad mohu jmenovat jednoho mého slavného pacienta – oštěpaře Jana Železného. Tomu kostival pomáhal léčit nejen chronické problémy se zády, ale i zraněné rameno.“
Mast z kostivalu se tedy především používá na potíže pohybové soustavy a pomáhá při poranění různého stupně vážnosti. S úspěchem se využívá na bolesti kloubů a kostí, pohmožděniny, modřiny, vymknutí, vykloubení, výrony, naraženiny, výhřez meziobratlové ploténky a podporuje regeneraci zlomenin. Bylinka se doporučuje na potíže svalů a šlach – natažení, bolesti a další. Je vhodná i při proleženinách, na dnu a revmatické potíže. Působí podobně jako nesteroidní antirevmatika, avšak na rozdíl od nich nemá vedlejší účinky.
Kostivalem je také možné tlumit bolestivé stavy a otoky u krvácejících poranění, a to dokonce už první den. Mast se tedy nemusíme bát namazat i na krvavou ránu, kterou předem samozřejmě vyčistíme. „U nás takovou ránu mechanicky očistíme a vypláchneme vodou a nakonec zakryjeme prodyšnou gázou,“ říká doktor Miloš Barna z Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství Fakultní nemocnice v Motole.
Existuje několik způsobů přípravy kostivalové masti, přičemž se především liší ve zvoleném masťovém základu. Tím může být zvířecí tuk (např. vepřové sádlo) nebo například kokosové. Velmi výhodnou variantou je též kokosový olej, jelikož je voňavý, ne tak mastný jako sádlo a vstřebá se hlouběji. Ovšem volba je na vás.
Kostivalová mast výroba:
Kostivalová mast s kokosovým olejem
Suroviny:
- 50 ml kokosového oleje
- 10 g nadrceného kostivalového kořene
Návod:
Kokosový olej nejdříve zahřejeme na více než 21 °C nejlépe ve vodní lázni. Poté do něj nasypeme připravený kostival a protřepeme. Směs následně necháme minimálně 10 dní odstát v teple (lépe i déle).
Po uplynutí této doby mast opět zahřejeme a přecedíme přes jemné sítko nebo přes plátno. Pokud chceme vytvořit tuhou konzistenci, tak můžeme přidat včelí vosk.
Mast by se měla skladovat ve vhodně nádobě s víkem. Pro příjemně chladivý efekt a tuhou konzistenci doporučujeme mast uchovávat v lednici.
Kostivalová mast se sádlem
Suroviny:
- 250 g sádla
- 2 hrsti strouhaného kostivalového kořene
Návod:
Kostival přidáme do horkého sádla a mírně smažíme cca 3 minuty. Směs necháme přes noc odstát a ráno sádlo opět rozpustíme a přecedíme. Mast skladujeme ve sklenici s víkem nejlépe v lednici.
Převzato: http://www.bylinky21.eu/recepty/kostivalova-mast-recept
Zdroje: http://www.raz.cz/clanky/3/kostivalova-mast-odbornici-potvrzuji-zkusenost-nasich-babicek, http://tajemstvizdravi.cz/kostivalova-mast-vyroba-je-velmi-snadna/, http://wedifu.blogspot.com/2015/08/kostivalova-mast.html